Obserwatorzy

poniedziałek, 21 września 2015

Recenzja - "Igłą Malowane", 5/2015

18 września, czyli dzień po trafieniu do sprzedaży dotarł do mnie egzemplarz dwumiesięcznika "Igłą Malowane", 5/2015. Cieszę się, że otrzymałam go tak szybko i w miarę możliwości mogę Wam go zaprezentować.

 W tym numerze znajdziemy wiele ciekawych i kolorowych wzorów. Nadal bardzo podoba mi się szata graficzna Spisu treści - jest czytelny, zdjęcia są dobrze wyeksponowane i opatrzone krótkimi, trafnymi komentarzami. Jednak patrząc na okładkę można odczuć niewielki brak "tego czegoś". Fakt - jest czytelna, fakt - przedstawione są "główne" wzory numeru, ale kolor tła... Nie przemawia do mnie.

W numerze 5/2015 odnajdziemy piękne wzory haftu krzyżykowego, które przyciągają barwami, klimatem, czyli m. in.:

Przepiękne maki sprawiające wrażenie powabnych i rzeczywiście falujących na wietrze (być może o zachodzie słońca". Takich wzorów potrzeba więcej, budują nastrój, wzbudzają wspomnienia i poruszają wyobraźnię...
Pozostaje mieć nadzieję, że Redakcja przygotuje dla Nas jeszcze kilka podobnych wzorów, aby powstała piękna seria urokliwych kwiatów.

Nadzieję na kilka wzorów w serii daje także Taniec żywiołów. Tutaj oczy przyciągają przepiękne czerwienie, których nie może zabraknąć, kiedy moja o Ogniu.
Podzielony na cztery strony wzór zachęca, aby natychmiast sięgnąć po igłę i zasiąść do krzyżykowania. Jedno jest pewnie, Ta propozycja rozgrzeje nie jedno chłodne, jesienne popołudnie.
Kolejnym kuszącym barwami wzorem jest Dumny paw. Niewątpliwie jest to wzór dla miłośniczek intensywnych barw, które oscylują wokół niebieskości, zieleni i wyrazistych płomiennych akcentów.
Uwagę przykuwa także propozycja wyhaftowania obrazu w wersji "uboższej" w zdobienia. Jest to ciekawy motyw, który na pewno znajdzie swoich zwolenników.

Zaraz po dumnym ptaku znajdziemy nieco delikatniejszy w kolorystyce, ale równie ciekawy i bogaty w zdobienia wzór serwetki. Delikatne róże otoczone koronkami na pewno ozdobią nie jedno wnętrze.I nic dziwnego, moim zdaniem jest to naprawdę godna propozycja wzoru użytkowego.

Egzemplarz czasopisma wychodzi także naprzeciw prośbom i oczekiwaniom czytelniczek, które prosiły o wzory dziecięce. W gazecie znalazły się urocze wzorki, które ozdobią dziecięce akcesoria oraz mogą posłużyć do stworzenia wyjątkowej kartki na powitanie maleństwa na świecie.

Wzory, które na pewno spodobają się trochę starszym dzieciom to Sówka matematyczka, której siostra pojawiła się w "Twórczych Inspiracjach", 5/2015 oraz Miś z bukietem.
Ten drugi wzór zasługuje na uwagę także z powodu propozycji wykorzystania haftu wstążeczkowego do stworzenia kolorowego bukietu. Osoby chcące nauczyć się tej techniki zdobienia na pewno skorzystają z Kursu... znajdującego się na kolejnej stronie.
Zamieszczony kurs to kolejny po tym na haft koralikowy. Miejmy nadzieję, że Redakcja będzie kontynuować rozszerzenie tematyki haftu i na łamach czasopisma pojawią się także instrukcje wykonywania innych haftów. Przecież krzyżyki pasują nie tylko do wstążek i koralików.

Jeśli mowa o koralikach to warto wspomnieć o Kolorowej parasolce, pod którą skryli się Zakochani.
Pomysł wykorzystania koralików do wyszycia tęczowej parasolki bardzo mi się podoba. Kolorowe paciorki ożywiają cały haft. Wierzę,  że także Wam przypadnie do gustu.

Nieco mniej interesującym wzorem wydaje się ten na Chatę góralską jesienią. Jest to trzeci wzór z serii - do tej pory ukazała się już wiosenna i zimowa odsłona górskiego motywu.
W tym miejscu chciałabym poruszyć problem typowo techniczny. Dostrzec można poprawę jakości samych siatek wzorów. Legenda jest dobrze opisana, a same siatki są czytelne. Nawet w przypadku ciemnych kolorów, które mają tendencje do zlewania się symboli. Wyjątkiem (choć to trochę za dużo powiedziane" może być wyżej wymieniona Chata... Tutaj symbole się delikatnie zacierają, ale jest to spowodowane nagromadzeniem podobnych barw.

Uwadze czytelniczek na pewno nie umknie strona z Galerią... Na pewno niejedna z nas od czasu do czasu prześle na wskazany e-mail zdjęcie obrazu wyszytego na podstawie wzorów zamieszczanych w "Haftach Polskich" czy "Igłą Malowane". 

Swoje miejsce znalazła także informacja o planowanym VI Zjeździe Twórczo Zakręconych. Na pewno nie jedna z nas będzie czekała na fotorelację z tego rękodzielniczego wydarzenia.
Tradycyjnie ostatnie strony zostały poświęcone na katalog sklepu internetowego Coricamo.
Podsumowując, "Igłą Malowane", 5/2015 to jeden z wyrazistszych egzemplarzy czasopisma. Zdecydowanie po dwumiesięcznik powinny sięgnąć osoby lubiące obrazy pełne zdecydowanych kolorów oraz te, które lubują się w haftowaniu małych, uroczych dziecinnych wzorków. Myślę, że jest to jeden z bardziej udanych numerów czasopisma.

Gazeta została udostępniona mi przez
 

2 komentarze:

  1. Trzeba przyznać, że coraz ciekawsze są numery tego pisma. Mnie się szczególnie miś z kwiatami spodobał. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. u Hubki w karteczkowej wymiance tworzymy parę. Poproszę o dane do wysyłki na maila elziutka@gmail.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony ślad.