Obserwatorzy

wtorek, 25 sierpnia 2015

Recenzja - "Twórcze Inspiracje", 5/2015

Moja pierwsza recenzja gazety przesłanej przez Coricamo. "Twórcze Inspiracje" dotarły wczoraj i mam nadzieję, że to, co teraz napiszę przyda się tym, którzy jeszcze zastanawiają się nad kupnem czasopisma.
Okładka - jasna i przejrzysta. Na pierwszy rzut oka widać, co znajdziemy w środku dzięki konkretnemu "spisowi" technik.
Różnorodność to pierwsze, co nasuwa mi się po przeczytaniu gazety. Postarano się, aby czasopismo trafiało w gusta jak największej liczby czytelników-rękodzielników. Beading, powertex i haft krzyżykowy to tylko kilka przykładów. Jak dokładnie się to przedstawia? Same zobaczcie:W przypadku haftu krzyżykowego mamy prawdziwą perełkę w postaci "Sówki geograficzki", której koleżanki, m. in. matematyczka, ukażą się w najbliższym numerze "Igłą Malowane". Na pewno mobilizuje to do zakupienia wydawnictwa już we wrześniu.
Ciekawym pomysłem wydaje się być porównanie, czy może bardziej odpowiednim słowem będzie, zestawienie dwóch technik, które mogą bazować na jednym motywie - "Dino" jak najbardziej okazuje się być wzorem uniwersalnym.
Poszukujące pomysłu na zakładki do książek, czy po prostu osoby lubiące małe rozmiarowo wzorki powinny spojrzeć na propozycje haftu blackwork - możemy również przeczytać kilka zdań na temat samego haftu. Na pewno jest to element urozmaicający całość.
Pasjonatki szycia znajdą dwie propozycje worków-plecaków - instrukcje dość czytelne i opatrzone zdjęciami, co może ułatwić samodzielna pracę.
Uwagę przykuwają także kursy wire wrappingu i techniki pergaminowej, które poza dokładnym opisem i zdjęciami prezentują także, jak w przypadku pergamano, kilka przykładowych wozorów i wykorzystania techniki.

Podobny zabieg zastosowano również w przypadku szydełka - tutaj warto zwrócić uwagę na instruktaż pojedynczych aplikacji, które mogą przydać się podczas tworzenia innych projektów.

Dla rodziców chcących zainteresować swoje pociechy rękodziełem lub dla chcących po prostu aktywnie i twórczo spędzić czas z pociechami, Coricamo zamieściło pomysł na "Baśniowe krasnale", które przyciągają prostotą i przede wszystkim wspaniałą kolorystyką.
Do "omówienia" pozostała mi jeszcze jedna kwestia. "Twórcze Inspiracje" nie skupiają się jedynie na zamieszczeniu kursów i wzorów. Wydawnictwo wchodzi w interakcję z czytelnikami-rękodzielnikami. Pośród wielu stron poświęconych technikom rękodzielniczym odnaleźć można także fotorelację z II Festiwalu Twórczo Zakręconych w Krasnymstawie oraz relację z V Ogólnopolskiej Wystawy Rękodzieła Artystycznego "Z nici Ariadny".

W gazecie znajdziemy także informacje o organizowanych: Konkursie Blogów Twórczo Zakręconych 2015 oraz VI Zjeździe Twórczo Zakręconych. Na łamach dwumiesięcznika swoje miejsce znajdą sami rękodzielnicy, którzy prowadzą blogi oraz chcący się pochwalić stworzonymi przez siebie przedmiotami (oczywiście owe przedmioty powstają na podstawie instruktaży zamieszczanych w "Twórczych...").
Całość zamyka katalog przykładowych produktów, które można zamówić w sklepie internetowym Coricamo.
Po przeczytaniu "Twórczych Inspiracji", Nr 5/2015 odnoszę wrażenie, że polscy rękodzielnicy powoli otrzymują rodzimą gazetę, która wychodzi, jeszcze dość nieśmiało, ale jednak naprzeciw ich potrzebom. Nie jest to ideał, ale na uwagę zasługują: różnorodność technik, rzetelne podejście do prezentacji kursów instruktażowych, zwrócenie się ku najmłodszym, potencjalnym użytkownikom oraz orientacja na samego rękodzielnika, który tworzy i chętnie zaprezentuje swoje projekty lub zmierzy się z innymi osobami posiadającymi podobne umiejętności.

2 komentarze:

  1. Fajna recenzja, ja też opisałam gazetkę u siebie i odnoszę wrażenie, że ten numer jest nieco lepszy od poprzedniego i różnorodny, dlatego inspirujący...pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Z przyjemnością przeczytałam Twoja recenzje. mi najbardziej przypadły do gustu krasnale i zakładki o czym napisałam w mojej recenzji http://eksperymentyzdrutami.blogspot.com/2015/08/tworcze-inspiracje-nr-52015-i-motyw.html

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony ślad.